Jesteś tutaj: Strona główna / Uprawy

Uprawy - zwalczanie chwastów i ochrona roślin

Spośród oferowanych przez FMC środków chwastobójczych dużym uznaniem cieszą się takie produkty jak Innovate i Successor® Tx w kukurydzy, Zeus w zbożach, czy Reactor w rzepaku.

 

Produktami FMC wprowadzonymi na Polski rynek są m.in.:

  • Battle® Delta 600 SC - jesienne rozwiązanie problemu miotły zbożowej, doskonałe na zwalczanie chwastów dwuliściennych w zbożach ozimych.
  • Najwyższej jakości nawozy dolistne Hi-Phos, Multiple Pro i Rapsin, które szybko i efektywnie dostarczają roślinom duże ilości makro i mikroelementów.
  • Successor® 600 EC - zabezpieczenie przed wschodami chwastnicy jednostronnej oraz wielu chwastów dwuliściennych w uprawie kukurydzy.

W najbliższym czasie FMC planuje wprowadzenie kolejnych herbicydów, fungicydów, insektycydów oraz wielu innych nowatorskich rozwiązań dla rolnictwa.

 

Każda uprawa jest inna i dlatego wymaga indywidualnego podejścia. Używane preparaty powinny być odpowiednio dobrane z uwzględnieniem potrzeb danej rośliny.

 

Charakterystyka zwalczania chwastów i ochrony roślin w poszczególnych uprawach

 

Nowe odmiany  zbóż, rzepaku i kukurydzy charakteryzują się wysoką zdolnością plonotwórczą i dużą efektywnością wykorzystania nakładów, są jednakże bardzo wrażliwe na konkurencję ze strony innych roślin i ataki agrofagów. Z tego powodu zwalczanie chwastów i ochrona uprawianych roślin jest niezbędna w celu uzyskania wysokich plonów dobrej jakości.

 

Zwalczanie chwastów w kukurydzy

 

Kukurydza razem z pszenicą i ryżem należy do najpopularniejszych roślin uprawnych na świecie.

Ma wszechstronne zastosowanie zarówno w rolnictwie, jak i przemyśle. Jest wykorzystywana jako pasza dla zwierząt, wartościowy składnik ludzkiej diety, a również jako substrat do produkcji biogazu.

Swoją wartość rolniczą i wysoką plenność zawdzięcza postępowi odmianowemu.

Jednak w jego wyniku roślina ta zyskała duże wymagania pokarmowe, a jej powolny wzrost w początkowych fazach rozwojowych oraz rzadka obsada sprawia, że jest ona podatna na zachwaszczenie i wymagająca jeśli chodzi o zwalczanie chwastów.

Ponadto wschody kukurydzy są ściśle uzależnione od warunków pogodowych.

Niskie temperatury mogą je opóźniać, co tym bardziej może potęgować konkurencję ze strony chwastów, które kiełkują w niższych temperaturach niż kukurydza.

Do najczęściej wymagających zwalczania chwastów należą przytulia czepna i miotła zbożowa.

Szacuje się, że w skrajnych przypadkach straty w plonie kukurydzy, spowodowane konkurencją ze strony chwastów, mogą przekraczać 50%.

W uprawie kukurydzy zaleca się stosowanie ochrony powschodowej, a zwalczanie chwastów powinno się odbywać w fazie siewki.

W tej fazie są one najbardziej podatne na działanie herbicydów, co umożliwia skuteczne zastosowanie preparatów w najniższych zalecanych dawkach.

 

zwalczanie-chwastow

 

 

Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych

 

W przypadku zbóż ozimych większość uciążliwych w ich uprawie chwastów jest roślinami zimującymi.

Jest wśród nich miotła zbożowa i przytulia czepna.

Spośród wszystkich zbóż ozimych najmniejszą zdolność do samoobrony przed roślinami konkurencyjnymi wykazuje pszenica ozima.

Roślina ta zyskała dużą popularność dzięki możliwości szerokiego zastosowania jej ziarna. W celu uzyskania wysokich plonów u pszenicy ozimej, oprócz doboru jej właściwej odmiany, ważna jest odpowiednio dobrana agrotechnika i zwalczanie chwastów.

Czas od siewu pszenicy do zwarcia łanu jest na tyle długi, że w momencie przekroczenia progów szkodliwości chwastów, niezbędne jest stosowanie herbicydów – ochrona jesienna i wiosenna. Ochrona jesienna, jak sama nazwa wskazuje powinna być przeprowadzona jesienią, im szybciej po wschodach chwastów tym lepiej. Dobór odpowiedniego preparatu powinien być ściśle dopasowany do występujących w uprawach gatunków chwastów.

Część z tych preparatów, można łączyć z insektycydami  (o ile napisane jest to na etykiecie) i wykonywać łączony zabieg ochronny. Jednak nie zawsze istnieje możliwość przystąpienia do ochrony jesiennej. Z tego powodu wiosną należy jak najszybciej przystąpić do zaległych zabiegów ochronnych.

Warto jednak pamiętać, że wiosenne zabiegi herbicydowe powinny być przede wszystkim korektą zabiegów jesiennych, a nie jedynie ich alternatywą, gdyż może to doprowadzić do obniżenia plonowania.

W przypadku potrzeby zastosowania insektycydów, przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na zakres temperatur, w których preparat działa najefektywniej oraz jego prewencję i karencję. Preparaty należy stosować w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości agrofagów. Ilość zabiegów fungicydowych w uprawie zbóż zależy od intensywności uprawy.

Zazwyczaj w życie wykonuje się jeden taki zabieg, natomiast, a w pszenicy ozimej nawet trzy. Pierwszy z nich ma miejsce w fazie T1 (od fazy końca krzewienia do fazy drugiego kolanka) i ma na celu zapobiegnięcie mączniakowi prawdziwemu zbóż i traw, septoriozy paskowanej liści oraz brunatnej plamistości liści. Drugi zabieg w fazie T2 (fazie początku grubienia pochwy liściowej liś­cia flagowego) ma zabezpieczyć liście pszenicy przed poprzednio wymienionymi chorobami oraz rdzy brunatnej pszenicy. Zabieg  wykonany w fazie T3 (fazie od końca kłoszenia do kwitnienia) zalecany jest przy intensywnej uprawie tego zboża.

 

zwalczanie-chwastow

 

Zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym

 

Rzepak to najważniejsza roślina oleista uprawiana w naszym kraju. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na ten surowiec, areał jego upraw stale rośnie. Długi okres jego wegetacji oraz powszechnie występujące uszkodzenia mrozowe powodują, że roślina ta jest szczególnie podatna na zachwaszczenie. Przeprowadzenie zabiegów herbicydowych na plantacjach rzepaku powinno być dokonane przed wschodami rzepaku lub po nich, jesienią. Wiosenne zabiegi mające na celu zwalczanie chwastów, ze względu na ich późniejsze fazy rozwojowe, odznaczają się mniejszą skutecznością i powinny być traktowane jako zabieg uzupełniający. Obok chwastów czynnikiem ograniczającym plonowanie rzepaku są szkodniki. Szczególnie kłopotliwym jest słodyszek rzepakowy, który wytworzył mechanizm odporności na niektóre substancje owadobójcze. Szkody wyrządzone przez tego szkodnika, przy dużych zaniedbaniach w jego zwalczaniu, mogą sięgać nawet 80%.

 zwalczanie-chwastow

 

 

Zwalczanie chwastów - przeczytaj najciekawsze artykuły: 

 

1. Powschodowe odchwaszczanie rzepaku – alternatywa dla bezpieczeństwa upraw. Czytaj więcej >>

2. Samosiewy zbóż w rzepaku – zwalczaj je bezwzględnie! Czytaj więcej >>

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych
w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów.
Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Dowiedz się więcej.

FMC Agro Polska Sp. z o.o.

 

Złota 59

00-120 Warszawa

 

tel.: +48 22 397 17 86

Our values

 

Osiągamy ambitne cele
Lubimy innowacje
Podejmujemy decyzje i działamy
Doceniamy wyniki
Jesteśmy zgranym zespołem

We support Global Compact